Yedikçe zayıflamaya yardımcı 10 besin. Zayıflatan yiyecekler

Hızlı zayıflatan besinler ve yedikçe zayıflatan yiyecekler

Hangi besinler zayıflatır? Yemek yiyerek zayıflamak mümkün mü? Zayıflamak istediğimizde aklımıza gelen ilk yöntem yemeği kesmektir.Peki bazı besinlerin bırakın şişmanlatmayı kilo verdirebileceğini biliyor muydunuz?

İşte kilo vermenize yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olan besinler;

Yoğurt

Araştırmalara göre yoğurt "zayıflatan besinler" arasında ilk sıralarda yer alıyor.Diyete ilave edilen yoğurdun düşük kalorili olması ve tok tutması sebebiyle kilo verdirdiği görülmüştür. Ayrıca yoğurt tansiyonun düzenlenmesi, osteoporozun önlenmesi ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkilidir.

Yulaf

Yüksek miktarda aminoasit içeriği sayesinde vücudun tüm düzenleme, denetleme ve yenileme işlevine katkı sağlar.Lif içeriği yönünden de zengin olan yulaf özellikle sindirimde oldukça etkilidir.Safra kesesi asidini azaltır. Bu şekilde kabızlığı önler. Mideyi geç terk edip bağırsaklarda yavaş emildiğinden uzun süre tokluk hissi sağlar.

Sebzeler

Diyet lifi açısından zengin olmaları ve düşük kalori içermeleriyle "zayıflamak için tüketilecek besinler" arasında ilk sıralarda sebzeler yerini alır. Özellikle karnabahar, brokoli, ıspanak, kabak, pırasa zayıflatan besinlerdendir.Sebzeler, şeker, kolesterol ve sağlıksız olan doymuş yağ içermemeleri açısından zayıflamada önemlidirler.

Yeşil Çay

Antioksidan özelliği ile öne çıkan yeşil çay kalori içermemektedir. Şekersiz içilen bir fincan yeşil çay, kan şekerini ve basıncını azaltmanın yanında metabolizmanın hızlandırılmasında etkilidir. Sağlıklı bir diyetin yanında tüketilen yeşil çay vücut dengesi ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Yumurta

Protein içeriği yönünden zengin olan besinler metabolizmanın daha fazla çalışmasını ve enerji harcanmasını sağlar. Bu da yüksek kalori kaybı anlamına gelmektedir. Yumurta da protein yönünden oldukça zengin bir kaynaktır. Bu nedenden zayıflatan besinler arasında yerini alır. Sabahları diyete eklenen yumurta mideyi geç terk etmesi sebebiyle uzun süre tokluk hissi sağlar. Ayrıca yumurta tüketimi zayıflamanın yanında halsizlik, cilt kuruluğu, hafıza problemleri, kalp rahatsızlıkları ve kan dolaşım bozukluklarına iyi gelmektedir.

Greyfurt

Zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip olan greyfurt kalp damar rahatsızlıklarından soğuk algınlığına, romatizmadan mide rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Zayıflatan besin greyfurt

Greyfurt yoğun miktarda su ve lif içerir, böylece metabolizmanın hızlanmasında etkilidir. Yüksek oranda içerdiği bu lif sebebiyle kabızlığı gidermeye yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.Tüm bu sebeplerden greyfurt bir çok diyetin ara öğününde tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Yemekten önce tüketilen greyfurt iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden diyetlerde ara öğün veya yemekten sonra tüketilmesi önerilir.

Nar

Bilinen en güçlü antioksidanları içerir.Bunun yanında içeriğindeki punisik asit yağ yakımında etkilidir. Düşük kalori içeriği ve yarattığı tokluk hissi sayesinde nar da "zayıflatan besinler" arasında yer almaktadır.

Zeytin

Her derde deva diye tanımlanabilecek besinlerden biri olan zeytin, kalp, cilt, göz dolaşım sitemi ve damar sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Bunun yanında zeytinin en önemli faylarından biri de zayıflama üzerinedir. İdeal miktarda az yağlı ve tuzsuz zeytin tüketimi "metabolizmayı hızlandırır" ve zayıflamaya yardımcı olur.

Acı Biber

Fazlasıyla düşük bir kaloriye sahip olan acı biber içeriğindeki "kapsaisin" maddesi sayesinde vücutta O2 tüketimini arttırır. Metabolizmanın hızlandırılmasını sağlar. Bu sayede "zayıflamaya yardımcı" olur. Yemekle birlikte tüketimi iştah artırıcı özelliğe sahiptir.

Su

"Zayıflatan içecekler" arasında şüphesiz en sağlıklısı ve diyetisyenler tarafından en sık tavsiye edilen hepimizin bildiği gibi "su" dur. Yemek öncesi veya sonrası fark etmeksizin tüketilen ılık su yağ yakımı mekanizmalarını çalıştırır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlığa iyi gelir. Ayrıca midede yarattığı doluluk hissi sayesinde uzun süre tokluk sağlar. Vücudun zararlı maddelerden arındırılmasında etkilidir. Cildi güzelleştirir ve iştahı kontrol altına alır. Tüm bu sebeplerden dolayı suyun bol tüketilmesi oldukça önemlidir. Suyun içine atılan limon, suyu aromatik hale getirerek içmeyi kolaylaştırır. Su içme alışkanlığının kazanılması ve devam ettirilmesine yardımcı olur.


www.kolayzayiflama.org