Kolay zayıflamanın 9 pratik yolu. Kolay zayıflama yöntemleri

Pratik zayıflama yöntemleri

Acısız, zahmetsiz bir şekilde zayıflamak mümkün mü? Kilo verme kararı verdiğiniz andan itibaren umutsuzca egzersizlere ağırlık vermeye ve en sevdiğiniz, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmaya çalışırsınız.

Yine de bu süreçte bir süper kahraman kadar çabalamanız gerekmez. Sadece birkaç basit yaşam tarzı değişikliği, zaman içinde ideal kilonuza ulaşmanıza yardımcı olabilir. Hile yok! Yalan yok! Zayıflamaya karar verdiyseniz, bir an önce başlamak ve etkili sonuçlar almak için, bu 9 bilimsel temelli beslenme stratejisini uygulamaya başlayabilirsiniz...

1. İyi Bir Kahvaltı Yapın

Tüm öğünler önemlidir; ancak kahvaltı, güne doğru ve iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olan şeydir. Kahvaltınız, 400-500 kalori arasında bir yerde, yağsız protein ve lif içeren bir kahvaltı olmalıdır.

Bunun için tabağınıza yumurta, yağsız yoğurt, fındık, fıstık ezmesi, yeşillik ve tam tahıllı ekmek gibi seçenekler eklediğinizden emin olun. Güne kan şekerini dengeleyici besin maddeleri ile başlamak, fedakarlık yapmak zorunda kalmadan zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

2. Gerçek Besinlere Öncelik Verin

Yediğiniz her şeyin gerçek besin olduğundan emin olun; işlenmiş ya da paketlenmiş olmamalı. Tuz, koruyucu olduğundan, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar, sodyum içeriği çok yüksek gıdalardır. Bu madde, bundan sonraki hayatınız süresince aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir. Öğünlerinizde seçtiğiniz her şeyin taze olduğundan emin olmaya özen gösterin. Bundan böyle taze meyve ve sebzeler, tam tahıllar, az yağlı süt ve yağsız protein üzerine yoğunlaşmalısınız.

3. Tuz Limitinizi Öğrenin

Söz konusu marketten atıştırmalık bir şeyler almak olduğundan, "düşük sodyum" ibaresi bulunan ürünler porsiyon başına 140 mg ve daha az sodyum içermelidir.

4. Kahve İçin

Sabah saatlerinde bir fincan kahve içmeyi ihmal etmeyin. Kafein, doğal bir idrar söktürücüdür ve hücreleri hasarlardan koruyan antioksidanlar içerir. Çay da aynı şekilde doğal bir idrar söktürücüdür ve karahindiba ya da rezene kökü gibi bitki çayı çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Yeşil çay üzerine yapılan bir başka araştırmada ise, düzenli olarak yeşil çay içenlerin, gün içinde ortalama 70 kalori daha az aldığı belirlendi.

5. Şekerli İçecekleri Bırakın

İçecek içtiğimizde, yemek yemiş gibi hissetmediğimizden, aldığımız kalorinin ne kadar fazla olduğunu genelde atlıyoruz. Örneğin bir meyve suyu ya da karamelli bir kahve, bir kap sufle yemişiz gibi hissettirmez. Ancak gün içinde sürekli meyve suyu, kola, meyveli soda, şekerli ve aromalı kahve gibi içecekleri tüketiyorsanız, gün boyunca ekstra 500 kalori alırsınız ve aç hissetmeye de devam edersiniz.

Zayıflamak için şekerli içecekleri hayatınızdan çıkarmak, güzel bir kilo kaybı için kesinlikle iyi bir adım olacaktır.

6. Baharatlı Yiyecekler Tüketin

Yemeklere baharat ilave etmek, aldığınız kaloriyi azaltmanıza yardımcı olabilir. Baharatlar, vücudunuzun adrenalin gibi stres hormonlarını bırakmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca kalori yakma becerinizi arttırabilir.

7. İyi Uyuyun

Uykusuzluk ya da az uyumak, bir türlü kilo veremiyor oluşunuzun altında yatan neden olabilir. 7 saatten az uyumayı alışkanlık haline getirmeyin. Geceleri metabolizmanın yavaşladığını gösteren birçok araştırma var. Ayrıca yatağa geç gittiğinizde, daha fazla yemek yeme eğilimi gösterme ihtimaliniz de yükselir.

8. Not Alın

Bu konuda yapılmış bir çok araştırma var. Bunların hemen hepsi, yediklerini kaydeden kişilerin, kilo verme konusundaki başarı şansının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun için bir Instagram hesabı açabilir ya da yediklerinizi not edebileceğiniz bir uygulama indirebilirsiniz.

9. Mineral İçeriği Yüksek Gıdalar Tüketin

Potasyum, magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin gıdalar, sodyumu azaltırken bir denge oluşturmanıza yardımcı olabilir. Potasyum içeriği yüksek gıdalar; yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates, havuç, muz, domates, karnabahar gibi besinlerdir. Az yağlı süt, fındık ve tohumlar da kan dolaşımınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.


www.kolayzayiflama.org